EVSTDRIVEG600DM
STMicroelectronics
511-EVSTDRIVEG600DM
EVSTDRIVEG600DM
Mfr.:
Description:
Power Management IC Development Tools Demonstration board for STDRIVEG600 600V half-bridge high-speed gate driver
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
52 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Power Management IC Development Tools
RoHS:
Demonstration Boards
Gate Driver
4.75 V to 20 V
STDRIVEG600
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IT
Packaging: Bulk
Product Type: Power Management IC Development Tools
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Development Tools
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
EVSTDRIVEG600DM Demonstration Board
STMicroelectronics EVSTDRIVEG600DM Demonstration Board provides a Half-Bridge topology reference design pairing the STDRIVEG600 Gate Driver with an MDmesh™ DM2 Power MOSFET. The STDRIVEG600 is a single-chip half-bridge gate driver for GaN (Gallium Nitride) eHEMTs (Enhancement-mode High-Electron-Mobility Transistors) or N-channel power MOSFETs. The high side of the STDRIVEG600 is designed to withstand voltages up to 600V and is suitable for designs with bus voltage up to 500V.