R12C2T12/R-R
RECOM Power
919-R12C2T12/R-R
R12C2T12/R-R
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD 2.5W 9-18Vin +/-2.5 TO +/-15.5Vout 100A PROGRAMMABLE
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 1,361
Stock:
1,361 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
2 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 750)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RECOM
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
Isolated
2 Output
2.5 W
9 VDC
18 VDC
2.5 V to 15.5 V
100 mA
- 12 mA
5 kV
SSOP-36
12.83 mm
7.5 mm
3.55 mm
Industrial
R12C2T12/R
Adjust Type: Programmable
Brand: RECOM Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Dimensions: 12.83 mm x 7.5 mm x 3.55 mm
Input Voltage: 9 VDC to 18 VDC
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Product: Isolated
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: DC-DC Converters
Tradename: Econoline
Part # Aliases: 10020342
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
SMD Isolated Power Modules
R12C2T12/R Isolated DC/DC Converters
RECOM Power R12C2T12/R Isolated DC/DC Converters offer versatile solutions for isolated-gate bias voltages in transistor devices like IGBTs, Si/SiC MOSFETs, and Cascode GaNs. These devices feature high 5kVAC/1min isolation, 1.4kVDC working voltage, high 150kV/μs CMTI, and remarkable stability up to 150°C (0.5W). The compact R12C2T12/R converters feature a wide 9VDC to 18VDC input voltage range and programmable asymmetrical output voltages. This ensures precise control and performance optimization for power electronics applications. The R12C2T12/R converters deliver less than 3.5pF ultra-low isolation capacitance for minimal noise propagation across the isolation barrier. These converters are the ideal choice for all isolated gate bias voltage needs.