HCM1104-R56-R
Eaton Electronics
704-HCM1104-R56-R
HCM1104-R56-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 0.56uH 32A SMD HIGH CURRENT
ECAD Model:
In Stock: 247
Stock:
247
Can Dispatch Immediately
On Order:
850
Expected 10/09/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 850)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Choke
Shielded
560 nH
20 %
25 A
1.8 mOhms
32 A
- 55 C
+ 125 C
Standard
11.5 mm
10.3 mm
4 mm
Iron Powder
HCM1104
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 850
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz