FP1007R2-R12-R
Eaton Electronics
704-FP1007R2-R12-R
FP1007R2-R12-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 120nH 81A Flat-Pac FP1007
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 750   Multiples: 750
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 750)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
Unshielded
120 nH
10 %
81 A
518 mOhms
- 40 C
+ 125 C
Standard
10.41 mm
8 mm
6.5 mm
Ferrite
FP1007
Reel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz